Friederike Gösweiner u svom nagrađenom debitantskom romanu opisuje tmurnu perspektivu europskih dvadeset-i-nešto-godišnjaka koji, premda visokoobrazovani i mobilni, željni napredovanja i posla, spremni na odricanja i žrtve, nerijetko ne uspijevaju profesionalno se ostvariti pa se to odražava i na njihov intimni život, a u konačnici i na zdravlje. Roman predstavlja pripadnike te nove izgubljene generacije pripravnika i prekarnih radnika, njihovu frustriranost i osjećaj suvišnosti koji prelazi u rezignaciju. Tema aktualna i na našim prostorima.
Hannah se čudila potpunoj tišini što je odjednom nastala. Jedini zvuk koji ju je remetio bilo je zveckanje vilice o tanjur i njezino vlastito žvakanje. U nekome trenutku spustila je vilicu. I onda su došle suze. Iznenada je gorko zaplakala. Gurnula je tanjur u stranu, spustila glavu među dlanove i dugo plakala, sve dok joj suze više nisu dolazile. Zatim je u kozmetičkoj torbici potražila tablete koje su joj prvih tjedana nakon rastanka pomogle da odspava barem po nekoliko sati, pa je ubrzo pala u olovan san bez snova.
Friederike Gösweiner, austrijska spisateljica, rođena je 1980. u Rumu (Tirol). Studirala je germanistiku i političke znanosti. Otužna sloboda njezin je književni prvijenac za koji je dobila nagradu Österreichischer Buchpreis u kategoriji debitanata. Radi kao znanstvena asistentica na Sveučilištu Leopold-Franzens u Innsbrucku, a bavi se i novinarstvom. Autorica je libreta za operu Das Jagdgewehr skladatelja Thomasa Larchera.