Svi mi proživljavamo blage ili teške fobije kojima se naši strahovi i odbojnosti kristaliziraju oko određenog objekta ili situacije. Neke tipične fobije smatramo normalnim dijelom djetinjstva – strah od mraka, divljih životinja, uljeza.
Ivan Ward upoznaje nas sa nizom tumačenja fobija. Bihevioristi ih doživljavaju kao uvjetovanu reakciju na neko zastrašujuće iskustvo, a prema genetičkom tumačenju, fobije su evolucijska ostavština stvarnih prijetnji iz okoliša – zmija, paukova, munja i sličnog. No, stanje teške fobije također je i izrazito iracionalno – otkud tako nesavladiva tjeskoba pri pogledu na ptičje pero ili pomisli na prelazak mosta? Upravo tu nedoumicu nastoji razriješiti psihoanaliza. Na primjerima uobičajenih iskustava, priča strave i užasa, filmova Alfreda Hitchcocka i kulturne povijesti rasizma, ova knjiga rasvjetljava grozomorni svijet fobija kod pojedinca i u društvu.
Ivan Ward voditelj je obrazovanja u Freud Museum i izvanredni profesor na London Guildhall University. Urednik je edicije Ideje u psihoanalizi izdavača Icon Books, te autor Psihoanalize za početnike (također u prijevodu Naklade Jesenski i Turk).