Ovo djelo Fernanda Braudela, diva društvene misli 20. stoljeća, prvi je put objavljeno 1963. godine kao udžbenik završnih razreda francuskih gimnazija kako bi se srednjoškolci upoznali s ekonomskim i društvenim problemima suvremenog svijeta, s njegovim kulturnim konfliktima i pluralitetom civilizacija. Usprkos takvoj koncepciji Civilizacije kroz povijest daleko nadmašuju udžbeničke okvire i predstavljaju jedinstvenu sintezu golemog obuhvata koja, kao na dlanu, otkriva slojevitu prisutnost različitih povijesnih razdoblja.
Uvjeren da Evropa više nije centar svijeta, suprotno našim očekivanjima Braudel ponajprije govori o neevropskim civilizacijama, o islamu i muslimanskom svijetu, o crnom kontinentu i zemljama Dalekog istoka, te na kraju o evropskim civilizacijama.
To je ujedno priručnik o različitosti tragova koje ljudske sudbine ostavljaju na raznim podnebljima i u raznim vremenima. Od izgradnje nastambi do slike svijeta, od povijesti do scena iz svakodnevnog života Braudelova knjiga nudi istodobno i sintaksu i semantiku civilizacija a svaka ima značenje koje može zadobiti tek u odnosu prema drugim civilizacijama. Izvrstan pisac i povijesti i povijesne znanosti u najširem smislu te riječi Braudel sastavlja svoj alfabet služeći se rezultatima antropologa poput Claude Lévi-Straussa i povjesničara kulture kao što su L. Goldman ili M. Foucault, ne robujući nigdje parcijalnosti ili dogmatici.