Enciklopediji hrvatskih prezimena sadržava opis podrijetla, migraciju, brojnost i rasprostranjenost najmanje osam tisuća najbrojnijih hrvatskih prezimena. Namjera ovog izdanja je kroz podrijetlo najznačajnijih hrvatskih prezimena trajno sačuvati podatke o identitetu pojedinih povijesnih i zemljopisnih područja.
Izradu ove enciklopedije inicirao je pokojni akademik Vlatko Pavletić, a u uređivački savjet i uredništvo okupio je nekoliko akademika, sveučilišnih profesora, te doktora znanosti i javnih radnika. Članovi uređivačkog savjeta su Jakša Barbić, Inoslav Bešker, Damir Boras, Dunja Brozović-Rončević, Dubravko Jelčić, Ljubo Jurčić, Radoslav Katičić, Franjo Komarica, Slaven Letica, Petar Selem, Marija Ujević-Galetović, Darko Vitek, Antun Vrdoljak i Jozo Zovko.
Enciklopedija hrvatskih prezimena sadržavi detaljni opis njihova podrijetla, migracija, brojnosti i rasprostranjenosti te ponešto o poznatim prezimenjacima, i to za najmanje osam tisuća najbrojnijih hrvatskih prezimena koja danas nosi više od 80% građana Republike Hrvatske. Svako od obrađenih prezimena ilustrirano je i malom kartom podrijetla i glavnih migracija u posljednjih stotinu godina, po hrvatskim županijama i bosanskohercegovačkim kantonima.
U svom pozivu misija Nacionalnog rodoslovnog centra zamišljena je vrlo opsežno: prikupiti, analizirati i učiniti dostupnim sve genealoške podatke u Hrvatskoj, uključujući podatke o hrvatskim povjesničarima te znanstvenicima svih struka i drugim istaknutim osobama u zemlji i iseljeništvu. Osim toga vizija Centra je stvoriti jedinstveno referentno mjesto koje će postati ishodištem svih istraživanja, i to rodoslovlja, podrijetla i identiteta, te mjestom susreta obitelji Hrvata u iseljeništvu i domovini.