Monografija donosi pregled svih novih vrsta riba u Jadranskome moru. Pojam “nove ribe” ne odnosi se samo na novopridošle vrste riba već i na sve one vrste čije je prisustvo potvrđeno tek nedavno, i kao takve se nisu našle u posljednjem službenom popisu jadranskih vrsta. U ovom izvornom autorskom djelu s jasnim znanstvenim doprinosom na području ihtiologije predstavljen je detaljan opis ribljih vrsta (morfologija, biometrija, biološko-ekološke osobine, rasprostranjenost, gospodarski značaj, ugroženost, zaštita, literatura...) iza čega slijedi sistematski popis s ključem za određivanje porodica i vrsta. Djelo je vrijedna polazna točka za daljnja ihtiofaunistička istraživanja Jadranskog i Sredozemnog mora.
Autori ovog vrijednog djela su prof.dr.sc. Jakov Dulčić, znanstveni savjetnik u trajnom zvanju Instituta za oceanografiju i ribarstvo u Splitu i dr.sc. Marcelo Kovačić, viši kustos Prirodoslovnog muzeja u Rijeci. Oba autora ugledni su europski i svjetski stručnjaci u području ihtiologije, a njihov rad je priznat i na nacionalnom i na međunarodnom nivou.
U ovom izvornom autorskom djelu s jasnim znanstvenim doprinosom na području ihtiologije i to u njegovom uvodnom dijelu je prikazana povijest poznavanja biološke raznolikosti ihtiofaune Jadranskoga mora te biološka raznolikost i sastav ihtiofaune Jadranskoga mora danas. U drugom dijelu su prikazane upute kako se koristiti ovom knjigom, a u trećem je dat pregled Jadranskih vrsta riba s ključem za određivanje. U pregledu vrsta za svaku od njih (456 vrsta) su dati: hrvatski naziv vrste, znanstveni naziv, sinonimi, engleski naziv, veličina, izgled, obojenost, ekologija, biologija, rasprostranjenost i učestalost, važnost za ljude, ugroženost, zaštita i literature.