Osjećaj krivnje specifično je ljudsko iskustvo i, od grčke tragedije do novinskih osuda ubojica i zlostavljatelja djece, jedna od glavnih tema ljudske imaginacije. Reklo bi se da je, u stvarnom svijetu moralnih prijestupa, određeni osjećaj krivnje nužan kako bi održao društvo na okupu, no mnoge ljude obuzimaju osjećaji krivnje koje nije moguće objasniti njihovim svjesnim vrijednostima. Kako objasniti takve osjećaje?
U psihoanalizi se smatra da takav neurotički oblik krivnje svoje korijene ima u djetinjstvu i ambivalentnim nesvjesnim osjećajima djeteta vezanim uz njegovu unutarnju predodžbu oca i majke. Prema jednom tumačenju, krivnja se javlja kad se djetetovi nesvjesni seksualni, agresivni i destruktivni porivi sukobe sa strahom da će njima uništiti izvor ljubavi i sigurnosti. Kalu Singh razlaže psihoanalitičke ideje prisutne u tom tumačenju, te nastoji razjasniti kako neurotička krivnja utječe na duševna stanja odraslih te na društvo i kulturu.
Kalu Singh podrijetlom je iz Indije, a do psihoanalize je došao baveći se kemijom, filozofijom, engleskim jezikom i obrazovanjem. Radi kao državni službenik i sveučilišni mentor. Živi u Cambridgeu.