Ova je knjiga jedan od najvećih političkih dokumenata svih vremena. Po anketi Literary Supplement-a londonskog Times-a, ona spada u jednu od 100 najutjecajnijih knjiga XX. stoljeća. Ona predstavlja razornu analizu komunizma, koju je načinio jedan od njegovih heroja i najutjecajnijih eksponenata.
Milovan Đilas, biši potpredsjednik jugoslavenske Komunističke partije, govori nam zašto se komunizam razvio na način na koji se jest, zašto ne može, ni pod bilo kojim okolnostima, doseći ijedan od svojih ciljeva, zašto je, umjesto stvaranja radničkog raja, iznjedrio robovlasničku državu u kojoj se vladajuća klasa požudno nažderava dok mase pritišće, držeći ih dolje, zatomljujući ih u krajnjoj materijalnoj i duhovnoj bijedi.
“Porazna osuda komunističke vladavine... Jedan od najiznimnijih i najvažnijih socioloških dokumenata našega doba koji se nikako ne može ignorirati”
New York Times
Autor, radikalni student u svojim dvadesetima, partizanski junak tijekom Drugog svjetskog rata, prijatelj maršala Tita i potpredsjednik Jugoslavije, Milovan Đilas je u siječnju 1954. izbačen iz jugoslavenske Komunističke partije nakon što je apelirao za “demokratizaciju.” Poslan je u zloglasni zatvor u Srijemskoj Mitrovici 1956. godine na služenje desetogodišnje kazne zbog izražavanja ideja sadržanih u ovoj knjizi. Oslobođen je 1961. da bi opet bio zatvoren 1962. zbog objavljivanja knjige Razgovori sa Staljinom u Americi. Oslobođen je 1966.