O kratkoći života, Odabrana pisma Luciliju (Seneka) i Priručnik (Enchiridion) Epiktet
Seneka je jedan od najvećih predstavnika rimskog stoicizma, a ujedno i najplodniji rimski pisac koji je osim filozofskih djela pisao tragedije i satire. Za Seneku je filozofija prije svega praktična etika, a ne formalističko raspravljanje.
Iako rođen kao rob, Epiktet se izdigao iz okolnosti u koje ga je bacila sudbina i postao jedan od filozofa čije je ime nezaobilazno kada se radi o praktičnom življenju etičkih načela.
SENEKA
Jedan je od najvećih predstavnika rimskog stoicizma, a ujedno i najplodniji rimski pisac koji je osim filozofskih djela pisao tragedije i satire. Za Seneku je filozofija prije svega praktična etika, a ne formalističko raspravljanje. Filozofija mora učiti radu, a ne govoru, ona je lijek, a ne poslastica, stoga on svojim djelima nastoji čitatelja potaknuti na djelovanje. Za njega je vrlina najveće od svih dobara, i to je misao vodilja kroz sva njegova filozofska djela, pa tako i kroz ona objavljena u ovoj knjizi: O kratkoći života i Odabrana pisma Luciliju.
Nećete naći nikoga tko bi bio voljan razdati svoj novac, a opet, na kolike svatko od nas rasipa svoj život! Čuvajući svoju sreću ljudi su često škrti, a ipak, kad se radi o trošenju vremena, jedino kod čega je ispravno biti škrt, njihova rastrošnost ne poznaje granice.
…najveći dio života izmiče ljudima koji zlo čine, veliki dio onima koji ništa ne čine, a cijeli život onima koji uvijek rade nešto drugo umjesto onog što bi trebalo.
EPIKTET
Iako rođen kao rob, izdigao se iz okolnosti u koje ga je bacila sudbina i postao jedan od filozofa čije je ime nezaobilazno kada se radi o praktičnom življenju etičkih načela.
Nije držao klasična predavanja, već je podučavao kroz razgovore smatrajući da dobar učitelj mora podučavati vlastitim primjerom moralnog ponašanja. Njegovi učenici, između ostalih, bili su rimski carevi Marko Aurelije i Hadrijan, te Flavije Arijan, povjesničar iz Bitinije, koji je zabilježio njegovo učenje u dvije knjige Rasprave (Diatribai) i Priručnik (Enchiridion). U ovoj knjizi objavljeni su izabrani dijelovi Priručnika.
"Zapamtite da ste glumac koji u igrokazu glumi onako kako to pisac želi: kratko ako on želi biti kratak, dugo ako želi biti dug. Ako želi da glumite prosjaka, odigrajte čak i tu ulogu umješno, kao i ulogu bogalja, javnog službenika ili običnog građanina. Vaše je da dodijeljenu ulogu odigrate dobro. No, njezin izbor pripada nekom drugom. "(Nova Akropola)