Smrt je u svakom slučaju velik emocionalni gubitak za one koji ostaju. Međutim, drukčije se emocionalno doživljava iznenadni gubitak voljene osobe od gubitka bliske osobe koja je dugo vremena bolesna i kod koje se realno očekuje smrt. Osobe koje boluju od neizlječivih bolesti prolaze proces vlastitog prilagođavanja na svoju bolest i smrt. Taj se proces sastoji od više faza, koje u konačnici vode u osvješćivanje vlastitog stanja. Razumijevanje tih faza može nam pomoći da shvatimo kako ljudi proživljavaju važne gubitke u svom životu. Dr. Elisabeth Kubler-Ross, psihijatrica bolnice u Chicagu, u svojoj knjizi «O smrti i umiranju» opisala je faze koje prolaze umirući.
Dr. Elisabeth Kübler-Ross bila je najistaknutija stručnjakinja o predmetu smrti i umiranja, kao i o životu poslije smrti. U ovoj se knjizi nalaze i četiri eseja temeljenih na godinama "rada s umirućim i učeći od njih što je to život,“ dubinskim istraživanjima o životu nakon smrti kao i njezinim vlastitim osjećajima i mišljenjima o toj fascinirajućoj i kontroverznoj temi.
Premda se o većini ljudskog iskustva danas raspravlja slobodno i otvoreno, predmet smrti je još uvijek okružen konvencionalnim stajalištima i prešućivanjem, što je mala utjeha i olakšanje, jer izbjegava stvarna pitanja. Smrtno bolesnim ljudima se stoga možda niječe prigoda da s obitelji, prijateljima ili bolničkim osobljem podijele svoje osjećaje i rasprave o svojim potrebama. Premda prima predanu medicinsku njegu i skrb, umirući pacijent je često društveno izoliran i izbjegavan, budući da profesionalno osoblje i studenti mogu dodir s njim nalaziti bolnim i neugodnim.
‘Svi oni koji su uključeni u socijalni rad, bili oni studenti, liječnici opće prakse ili učitelji trebali bi pročitati ovu knjigu, jer se ona odnosi na gubitak, a pomaganje ljudima koji se nose s gubitkom, jedne ili druge vrste, je najnormalnija zadaća socijalnog radnika. Ovdje imamo knjigu koja im pomaže da to čine s osjećajem, uvidom i samilošću.’Ron Baker, British Journal of Social Work