U svojoj knjizi autor nastoji odgovoriti na pitanje: “Koje mjesto slike zauzimaju među ostalim vrstama povijesnog dokaza?” Peter Burke istražuje praktičke primjene grafičkih, fotografskih i filmskih tvorevina, pa i drugih medija, iz različitih kultura i perioda. Ova obilato ilustrirana knjiga razmatra mogućnosti i izazove upotrebe slika za razumijevanje prošlosti.
U temeljitoj obrani važnosti vizualnog za povijest, Burke se zalaže za stav koji slici ne pristupa kao pukom odrazu vremena i prostora, nego prije kao proširenju društvenih povezanosti u kojima je nastala. Autor opisuje i vrednuje načine na koje su povjesničari umjetnosti u prošlosti analizirali slike te ih nalazi nedostatnima da se uhvate u koštac sa zamršenostima vizualnog imaginarija.
U iznalaženju plodnije interpretacije vizualnog, Burke poklanja mnogo pažnje ikonama i slikovnim pripovijestima, kao i propagandnim plakatima, karikaturama i zemljopisnim kartama. U djelu ima riječi i o ekonomiji slika, od kojih su neke, recimo filmovi, samostalna tržišna roba, dočim neke oglašavaju druge proizvode. Usredotočavajući se na prikaze društvenih skupina, autor istražuje kako stereotipe, tako i pojmove drugosti i spolne razlike. U ovom mnogostranom, veoma pristupačnom štivu Burke nas suočava s obećanjima i poteškoćama upotrebe vizualnog dokaza u pisanju povijesti.