Tjeskoba je jedan od zaštitnih znakova ljudske egzistencije. Bez nje bi razvoj bio nemoguć. Kada je izvor tjeskobe izvanjski, možemo pobjeći, ali kada tjeskoba proizlazi iznutra, bijeg nije moguć. Umjesto toga, opasni unutarnji objekti premještaju se vani. Taj obrambeni postupak - "projekcija" - temelj je paranoje. On omogućava djelotvorno "ovladavanje krizom", ali ima i svoju cijenu, a u ekstremnijim oblicima može i ozbiijno potkopati naš odnos prema stvarnosti.
U ovoj knjizi David Bell razmatra razvoj psihoanalitičkog shvaćanja paranoje, pozivajući se na djelo Freuda, Melanie Klein i drugih. Služeći se konkretnim slučajevima, on pokazuje kako se to shvaćanje može iskoristiti u raznim kliničkim situacijama i upoznaje nas sa svom širinom paranoidnog doživljaja. Pokazuje kako će nam razjašnjavanje mehanizama na kojima se paranoidna stanja zasnivaju omogućiti da bolje razumijemo i društvene procese na koje se oslanjaju rasizam, stavovi prema imigrantima i "azilantima" - pa čak i reakcije na događaje od 11. rujna.
David Bell mentor je i obučavatelj u British Psychoanalytical Society te psihijatrijski savjetnik za odrasle u klinici Tavistock.