Pristupanje država Istočne i Srednje Europe europskim organizacijama i snažan učinak globalizacije povećali su opseg pitanja manjina. Primjerice, migracije s drugih kontinenata u Europi stvorile su stalno nastanjeno stanovništvo koje se kulturološki i etnički razlikuje od većinskih kultura i "tradicionalnih" manjina. Takva situacija traži političke odgovore uključujući stvaranje normativnih okvira i pripremu mehanizama nadzora.
U knjizi se daje pregled i evaluacija glavnih standarda i mehanizama stvorenih pod okriljem Vijeća Europe i ostalih međunarodnih organizacija. Najvažnije stajalište usredptočeno je na prirodu i raspon izazova kojega pred jednu organizaciju postavlja "etničko pitanje". Rad posebice ispituje neke od glavnih pravnih instrumenata Vijeća Europe: Europsku konvenciju o ljudskim pravima, Okvirnu konvenciju za zaštitu nacionalnih manjina i Europsku povelju o regionalnim i manjinskim jezicima. U radu se revidiraju aktivnosti nadzora u različitim državama članicama i nečlanicama, prije i nakon njihovog stupanja u članstvo Vijeća Europe. Detaljno je obrađen poseban slučaj Roma/Cigana, manjine bez "matične države".
Ovaj rad bit će zanimljiv akademskoj zajednici, vladama, nevladinim organizacijama koje se bave manjinama, studentima i svima onima koji važnost zaštite prava manjinskih skupina smatraju važnim korakom prema većoj stabilnosti u Europi.