MISLITE DA VAS SE AFERA SNOWDEN NE TIČE? GRDNO SE VARATE!
ONI KOJI PRATE SVAKI VAŠ KORAK NISU HTJELI DA ČITATE OVU PRIČU
Od trenutka kad je odlučio progovoriti o tome kako najmoćniji ljudi svijeta raspolažu pravom na nadzor nad životima pojedinaca, Edward Snowden, čovjek koji je sjedio na izvoru informacija, postao je neprijatelj broj jedan najmoćnijih država svijeta te istodobno junak našega doba i kandidat za Nobelovu nagradu za mir. Najveća novinarska priča stoljeća napeti je špijunski triler i krimić kakav nikada niste čitali.
Prvi članak objavljen je u lipnju prošle godine. U tekstu koji su promptno prenijeli mediji diljem svijeta, otkriveno je da američka telekomunikacijska tvrtka Verizon u tajnosti odaje podatke o svojim korisnicima. Nekoliko dana kasnije, osoba koja je otkrila podatke odlučila je otkriti svoj identitet a javnost je saznala da 29-godišnji Edward Snowden stoji iza najvećeg curenja obavještajnih podataka u američkoj, ali i britanskoj povijesti. Curenje podataka koje je potvrdilo postojanje programa za masovni nadzor, iza kojeg stoje najmoćnije objavještajne organizacije svijeta, uz blagoslov američkih i britanskih političkih vođa i u suradnji s nekim od najvećih svjetskih korporacija.
Snimka intervjua sa Snowdenom postala je najgledaniji novinarski rad u povijesti The Guardiana.
U danima koji su uslijedili, zahvaljujući podacima iz samog srca američke moći, na vidjelo je izašlo mnogo toga, uključujući i to da se ne nadziru samo političari savezničkih zemalja, već i tzv. obični građani, a da podaci dobiveni nadzorom milijardi privatnih mailova, SMS poruka, telefonskih razgovara omogućuju da se u bilo kojem trenutku napravi dosje o najintimnijim sferama njihova života: prijateljima, ljubavnicima, tugama i radostima, podaci idealni za zloporabu i manipulaciju.
‘Nešto silno važno’
Mjesecima kasnije, uz ozbiljne političke reperkusije, Snowden i dalje ne silazi s naslovnica, a rasprave o privatnosti u digitalnom dobu, o tome gdje prestaje pravo državnog njuškanja - ali i kad su obavještajne službe od lova na potencijalne teroriste i druge koji ugrožavaju sigurnost građana pažnju usmjerile na one koje navodne štite - postaju sve glasnije.
“Snowden je javnosti otkrio nešto silno važno. Njegovi dokumenti pokazuju da su se metode kojima obavještajne agencije provode elektroničko prisluškivanje izmaknule nadzoru, uvelike zahvaljujući političkoj panici koja je u SAD-u izbila nakon terorističkih napada 11. rujna. Nakon što su je oslobodili s pravosudne uzice i od nje zatražili da podigne razinu sigurnosti u Americi, NSA i njezin mlađi brat, britanski GCHQ (u tajnosti povezan s internetskim i telekomunikacijskim divovima koji imaju nadzor nad hardverom), uložili su sve tehničke sposobnosti kojima su raspolagali kako bi “ovladali internetom”... Ishod svega: svijet koji se bez prestanka špijunira. Tehnologije koje Zapad na sva usta hvali kao snage koje promiču individualnu slobodu i demokraciju - Google, Skype, mobiteli, GPS, YouTube, Tor, e-trgovina, internetsko bankarstvo i sve ostalo - pretvaraju se u uređaje za nadzor koji bi zaprepastili i Georgea Orwella”, piše tako glavni urednik Guardiana Alan Rusbridger u uvodu knjige “Snowden: dosjei” Luka Hardinga, prve knjige o cijelom slučaju. Prava su otkupljena u brojnim zemljama svijeta, a knjiga će izaći i u nas, 15. veljače 2014., u prijevodu Damira Biličića i izdanju EPH Media.
Zaluđeni patriot
Insajderski je to uvid u život najtraženijeg čovjeka svijeta, njegovu transformaciju iz zaluđenog patriota u najpoznatijeg zviždača svijeta. U knjizi se otkriva i zašto je to učinio, kako je prikupljao i kako je pripremao objavu tajnih dokumenta, zašto nije pokucao na vrata, primjerice, Juliana Assangea, već se odlučio za Guardianovog kolumnista Glenna Greenwalda, redateljicu dokumentaraca Lauru Poitras i njihovog pridruženog člana novinara Ewena MacAskilla.
Pisana kao uzbudljivi triler, istraživačko novinarstvo u svom najboljem izdanju, knjiga je to i o naporima novinara koji su prvo morali otkriti je li riječ o luđaku koji će uništiti njihove karijere, a potom se boriti s najmoćnijim ljudima svijeta kako bi objavili priču koja se tiče svih nas koji živimo u digitalnom dobu.
Autor knjige Luke Harding je novinar, pisac i nagrađivani inozemni dopisnik londonskog The Guardiana. Izvještavao je iz Delhija, Berlina i Moskve, na terenu pratio ratove u Afganistanu, Iraku, Libiji i Siriji. Od 2007. do 2011. bio je šef Guardianova dopisništva u Moskvi.