Jedno od najčitanijih djela poslejdnjih godina u Hrvatskoj. Pisac na početku romana citira Bohumila Hrabala, jednog od najvećih čeških (humorističkih) pisaca, i kako se pokazuje kroz čitanje taj citat nije slučajan. Tomić uspijeva kroz čitav roman ostati na visini svog literarnog uzora. Kroz dvadeset i jedno poglavlje i epilog koji zaokružuje priču pisac vrlo dobro oslikava tipično seosku sredinu Dalmatinske zagore - selo Smiljevo.
Naslovi poglavlja kao npr. "Poglavlje šesto" … gdje se otkriva da su Nikola Tesla i Petar Preradović zapravo Srbi… ili "Poglavlje jedanaesto" …u kojemu se dvoji o kvaliteti domaćeg haiku pjesništva, a polemika bude okončana toljagom… ili pak "Poglavlje šesnaesto"... koje otkriva da je državna administracija puna homoseksualaca, ali se nađe i pokoji ispravan momak, prikladan za zeta… odlično odražavaju duh ovog rijetko duhovitog i zabavnog štiva.
Tomić s puno topline, ali i uz znatnu dozu ironije opisuje sredinu koju evidentno vrlo dobro poznaje. Predstavlja nam paletu izvanredno ocrtanih likova, s Tatjanom, mladom udovicom kao centralnim likom, čijom ponovnom udajom sve završava odnosno zatvara se jedan ciklus života u Smiljevu. (MV)