Svijet je ipak ravan i jedino oni koji prihvate tu činjenicu imaju izgleda za uspjeh – tvrdi Thomas Friedman u svojoj knjizi Svijet je ravna ploča.
Kako će svijet za dvadeset godina gledati na događaje s kojima se mi sada suočavamo (ili smo se suočili u nedavnoj prošlosti) i koje će od njih izdvojiti kao najznačajnije? Napad na Ameriku 11. rujna 2001. i/ili rat u Iraku? Ili konvergenciju tehnologije i događaja koji su Indiji, Kini i tolikom broju drugih zemalja dopustili da postanu dijelom globalnog lanca opskrbe za proizvodnju i usluge stvarajući eksploziju blagostanja među srednjom klasom dviju najvećih svjetskih nacija, dajući im time veliku, novu ulogu u uspjehu globalizacije? I je li ovaj svijet, u kojem moramo trčati puno brže nego prije da bismo uopće uspjeli ostati na mjestu, postao premali i prebrz za ljudska bića?
U ovoj iznimnoj knjizi Thomas Friedman skinut će za čitatelje veo mistifikacije s vrlog novog svijeta, dopuštajući im da pokušaju sami shvatiti smisao nerijetko divlje globalne slike svijeta koja im se odvija pred očima. Sa svojom neosporivom sposobnošću da protumači kompleksnu vanjsku politiku i ekonomska pitanja, Friedman objašnjava kako se u praskozorje dvadeset prvog stoljeća dogodilo poravnavanje svijeta; što ono znači za zemlje, tvrtke, zajednice i pojedince; i kako se vlade svih zemalja i društva mogu, i moraju, tome prilagoditi.
Thomas Friedman tvrdi da su promjene koje su se dogodile u proteklih nekoliko godina dugotrajne i duboke. Nova globalna platforma je, kaže, učinila svijet ravnim. Bogatstvo će ići onim zemljama, kompanijama i pojedincima koji razumiju tu globalnu platformu, koji su s njom povezani i koji rade na njezinu razvoju.
Svijet je ravna ploča bezvremena je, opet i više nego aktualna knjiga o razvoju globalizacije, s posebnim naglaskom na 21. stoljeće, njezinim uspjesima i neuspjesima, viđena očima jednog od najcjenjenijih osoba našeg doba, čiju ćemo knjigu, bestseler Toplo, ravno i napučeno također čitati u biblioteci Facta.