Navid Kermani otputio se na putovanje uzduž rovova koji se u Europi iznova iskapaju: od svog rodnog grada Kölna na istok do Baltika, odatle južno prema Kavkazu, sve do Isfahana i domovine svojih roditelja. S nepogrešivim osjećajem za ekspresivne detalje, Kermani u svome putopisnom dnevniku pripovijeda o zaboravljenim regijama u kojima se i danas piše povijest. Na svome je putu obišao ruševine propalih kultura i svjedočio tragovima starih i novih razaranja. I, najbitnije, susreo se s ljudima rastrganima iznutra jer se između ljubavi za domovinu i blagostanja moraju odlučiti za jednu stranu. U samo nekoliko poteza pera Kermani dočarava noćni život velikih gradova i opisuje trgovine zaostale iz sovjetske ere, popularne kafiće, mir i spokoj u neposrednoj blizini bojišnice, kao i strah od Drugih, tko god da oni jesu.
Navid Kermani napisao je sjajan, intrigantan, inteligentan putopis, ulazak u istočnu Europu sa zapada, iz Njemačke, ali i pogled nekoga tko je insajder u mnogim problemima istoka. Ovo je knjiga koja Hrvatsku spominje usputno, ona nije na piščevoj trasi, ali o nama otkriva puno više no neke od knjiga koje se, naizgled, bave hrvatskim temama.
– Iz recenzije Tvrtka Jakovine
Kao znanstvenik Kermani si ne dopušta pristranost, već svakom problemu, bilo onom iz prošlosti ili sadašnjosti, kao i mogućim rješenjima, pristupa trezveno i racionalno. U geopolitički, vjerski, ideološki i ekonomski podijeljenom svijetu u kojem se sukobi, mržnja i netolerancija pretpostavljaju suradnji, miru i uvažavanju različitosti, Kermanijev humanistički pristup utemeljen na znanstveno utvrđenim činjenicama budi vjeru u optimizam.
– Iz recenzije Hrvoja Klasića
O autoru:
Navid Kermani (1967., Siegen, SR Njemačka) njemački je pisac, publicist i doktor orijentalnih znanosti iranskog podrijetla. Studirao je filozofiju, orijentalistiku i dramu u Kölnu, Kairu i Bonnu. Doktorirao je s temom Bog je prekrasan: Estetsko iskustvo Kurana, koju je potom objavio u engleskom prijevodu. Bio je suradnik Frankfurter Allgemeine Zeitunga. Redovno objavljuje članke, književne kritike i putopisne tekstove u njemačkoj periodici (Süddeutsche Zeitung, Die Zeit, Neue Zürcher Zeitung, Der Spiegel). Autor je nekoliko romana i esejističkih knjiga o islamu, Bliskom istoku i kršćansko-muslimanskom dijalogu.
U predgovoru svoje knjige Između Kurana i Kafke: Zapadno-istočna istraživanja ističe da su njegov svjetonazor oblikovali utjecaji iz djetinjstva i život u njemačkom društvu. Dobitnik je brojnih prestižnih nagrada i priznanja za svoj književni i akademski rad.
Nagrade: Kulturna nagrada Savezne države Hessen (2009.), Buben-Rosenzweigova medalja (2011.), Nagrada Kleist (2012.), Nagrada za javni nastup Ciceron (2012.), Nagrada Joseph Breitbach (2014.), članstvo u Akademiji znanosti, humanistike i umjetnosti Nordrhein-Westfalena (2015.), Nagrada za mir Udruženja njemačkih knjižara (2015.), finalist Nagrade za književnost Jan Michalski za knjigu Između Kurana i Kafke: Zapadno-istočna istraživanja (2015.)