Nešto je duboko pogrešno u načinu na koji danas živimo. Tony Judt, jedan od vodećih svjetskih povjesničara i mislioca, otkriva kako smo došli do sadašnjeg opasno zbunjujućeg trenutka. Za trideset godina mi smo potragu za vlastitim materijalnim interesom učinili vrlinom. Znamo koliko stvari koštaju, ali nemamo pojma koliko one vrijede.
Više ne pitamo za sudsku presudu ili za zakonodavni akt: Je li to dobro? Je li pravedno? Hoće li to pomoći da postignemo bolje društvo ili bolji svijet? To su nekad bila prava politička pitanja, čak i kada nisu tražila lak odgovor. Moramo ih ponovno naučiti postavljati.
Materijalističko i sebično svojstvo suvremenog života nije nerazdvojiv dio ljudske sudbine. Mnogo od onog što se danas čini prirodnim potječe iz 1980-ih godina: opsesija stvaranjem bogatstva, kult privatizacije i privatnog sektora, sve veći raskol između bogatih i siromašnih. A prije svega, retorika koja ih prati: nekritičko divljenje nesputanom tržištu, prezir prema javnom sektoru, iluzija beskrajnog rasta.
Ne možemo nastaviti tako živjeti. Mali slom u 2008. podsjetio je da je neregulirani kapitalizam svoj najgori neprijatelj: prije ili kasnije on će postati plijenom svojih vlastitih pretjeranosti i ponovno pasti u stanje spašavanja. Ali ako ne činimo ništa više od skupljanja komadića i nastavimo dalje kao što smo činili ranije, možemo se nadati još većim potresima u sljedećim godinama.
Judt će nam ponuditi jezik koji nam je potreban kako bismo naučili slušati naše potrebe, odbacujući nihilistički individualizam krajnje desnice i razobličeni socijalizam iz prošlosti. Kako bismo pronašli put kojim ćemo ubuduće kročiti, moramo se zagledati u ne tako daleku prošlost i u socijalnu demokraciju na djelu: kako bi ona ponovno bila pravedna i, iznad svega, učinkovita.
U ponovnom predstavljanju alternativa za status quo, Judt udahnjuje novi život u naše političke razgovore, omogućujući sva potrebna sredstva kako bismo mogli zamisliti novu formu vladavine, novi način života.