Povijest i geografska obilježja naselja te geneza stanovništva Hrvatskog zagorja pretežno su neistražene. Naš poznati geograf Mirko Marković u ovoj knjizi sažima podatke o tom području, prikupljene iz literature te na temelju vlastitih istraživanja u posljednjih pedeset godina.
Hrvatsko zagorje u pisanim se dokumentima spominje od srednjega vijeka, a na zemljovidima je zabilježeno prvi puta u šesnaestom stoljeću. Najstariji arheološki i paleontološki nalazi sa tog područja iz razdoblja su prethistorije, a među njima su najpoznatiji oni o životu krapinskog pračovjeka. Autor daje prikaz nastanka naselja i strukture stanovništva u tom razdoblju, potom dobu antike, srednjem vijeku te razdoblju od 16. do 19. stoljeća. Posebno obrađuje karakteristike područja uz rijeku Sutlu, oko Pregrade i Tuhelja, Krapine, prigorja Ivančice, Velikog Trgovišća i Zaboka, Bedekovčine i Zlatara te podgorja Medvednice.
Knjiga obiluje zanimljivim podacima o obilježjima prethistorijskih lokaliteta, srednjovjekovnim vlastelinstvima, starim prezimenima, zagorskim Bezjacima, dvorcima te zemljopisnim i etnografskim posebnostima.
Prof. dr. Mirko Marković, četrdeset je godina radio u Etnološkom zavodu HAZU i ravnao njime dvadeset godina. Član je HAZU od 1980. godine. Objavio je oko dvije stotine stručnih i znanstvenih radova, među kojima i desetak obimnijih knjiga. Najviše se bavio proučavanjem prošlosti hrvatskih naselja, starih zemljovida i planova te migracijama stanovništva. U istoj biblioteci objavljene su i njegove studije Ličani kroz prošlost, Hrvatska na starim zemljovidima, Istočna Slavonija. Stanovništvo i naselja.