Kvarnersko primorje, kao i neke druge hrvatske regije, svoju specifičnost zahvaljuje ne samo geografskim, nego i povijesno-kulturološkim osobitostima. U burnoj povijesti toga kraja, svojatali su ga mnogi. Ponajviše zbog povoljnog položaja, ali i zbog karakteristične, vrlo uspješne asimilacije različitih kulturnih utjecaja, mnoge države su polagale isključivo pravo na ovaj djelić Mediterana najbliži središtu Europe.
Kvarnersko primorje nije cjelovito zemljopisno područje. Čini ga šira riječka rivijera, te primorje Vinodola s podvelebitskim primorjem sve do Karlobaga. Pripada rnu i niska otoka sjevernog Jadrana, a u novije vrijeme, zbog gospodarskog gravitira-nja prema Rijeci, tu se ubraja i Gorski kotar.
Prvi dio ove knjige govori o Kvarneru kao o jedinstvenoj cjelini, od najstarijih vremena do danas, s naročitim osvrtom na naselja, kretanje stanovništva i kulturne spomenike. U drugom dijelu govori se o pojedinačnim naseljima i njihovom topografskom razvoju. Djelo je zamišljeno kao sažeta kulturno-povijesna monografija, jezgrovit prikaz posebnosti ovog dijela Hrvatske.
Prof. dr. Mirko Marković četrdeset je godina radio u Etnološkom zavodu HAZU i ravnao njime dvadeset godina. Član je HAZU od 1980. godine. Objavio
je oko dvije stotine stručnih i znanstvenih radova, među kojima i desetak opsežnijih knjiga. Najviše se bavio proučavanjem prošlosti hrvatskih naselja, starih zemljovida i planova te migracijama stanovništva.