Povijesnom analizom i potankim istraživanjem KUMRANSKIH SVITAKA, autori su uspjeli razotkriti pravi razlog ogorčene borbe među znanstvenicima, jer ti dokumenti sadrže posve novu priču o izvorima kršćanstva, kao i alternativnu i vrlo značajnu verziju Novoga zavjeta.
„Svici sa Mrtvog mora“ ili „Kumranski spisi“ sastoje se od oko 900 dokumenata, otkrivenih između 1947. i 1956. u 11 špilja u okolici Kumrana u blizini drevnog naselja Khirbet Qumran, na sjeverozapadnoj obali Mrtvoga mora. Svici su bili od papirusa i kože (uglavnom) umotani u lanenu tkaninu i zatim smješteni u glinene ćupove. Pretpostavlja se da su nastali u periodu od 163. prije Krista do 233. godine poslije Krista. Ovi tekstovi su uglavnom pisani na hebrejskom jeziku, a manji broj je na aramejskom.
Od otkrića 1947. i 1956. godine u špiljama smještenim četrdesetak kilometara istočno od Jeruzalema, svici s Mrtvoga mora predmet su mnogobrojnih znanstvenih nesuglasica. Michael Biagent i Richard Leigh, autori knjige "Sveta krv, sveti gral" pokušavaju razotkriti pravi razlog sukoba među znanstvenicima u svezi objavljenog i neobjavljenog rukopisnog materijala. Zaključuju da je razlog ovom "akademskom skandalu 20. stoljeća" činjenica da otkriveni dokumenti sadrže novu priču o izvorima kršćanstva te alternativnu verziju velikog dijela Novog zavjeta.