Jedno od najplodnijih i najpopularnijih imena zagrebačkog i hrvatskog žurnalizma 30-ih godina XX. stoljeća, bio je Franjo Fuis (1908.-1943.), poznat po pseudonimu FRA-MA-FU kojim se najčešće potpisivao na svoje novinske priče i romane.
Velika Glad u Plemenu Gula-Gula je objavljen prije točno 75 godina na stranicama tjednika "MIckey Strip".
Ilustrirao Andrija Maurović! KULTNI STRIP
U ožujku 1938. godine na stranicama zagrebačkog „tjednika senzacionalnih događanja i romana u slikama“ ‘Mickey strip’ pojavljuje se pustolovni roman „Velika glad u plemenu Gula-Gula“. Pisac romana, Virovitičanin Franjo Martin Fuis i legendarni strip-crtač Andrija Maurović kao ilustrator objavljuju ovu priču u prvih 15 brojeva lista. Dvije godine kasnije, u razdoblju od travnja do srpnja 1940., u dnevniku Novosti roman je uz Fuisov scenarij i u crtačkoj izvedbi Andrije Maurovića pretočen u strip, izlazeći u 94 dnevna nastavka.
Udruga ljubitelja stripova StripOs iz Osijeka, koja se bavi promocijom i očuvanjem kulturnog naslijeđa stripa u Slavoniji, uz pomoć udruge Stripforum iz Zagreba uzela je kao zadatak spasiti od zaborava ove stare majstore pisane riječi i crteža, te prvim repriziranjem romana i njegove obrade u mediju stripa obuhvaćenim koricama jedne knjige pružiti čitateljima priliku da na jedinstven način upoznaju ovo zanimljivo ostvarenje domaće zabavne literature nastalo prije više od
sedam desetljeća!
„Velika glad u plemenu Gula-Gula“ napeta je dinamična pustolovna
priča o nevjerojatnoj borbi za život glavnog junaka Stana Higinsa i
djevojke Bor-Bor u divljini malajske džungle. Uz strip i roman izdanje je dopunjeno izborom dokumentarnog materijala
o životu i radu novinara, pisca, fotoreportera i strip-scenarista
Franje M. Fuisa (Virovitica 1908. – Plitvička jezera 1943.), koji je pod
pseudonimom Fra-Ma-Fu stekao naklonost brojnih ljubitelja zabavno-pustolovne književnosti i stripa u razdoblju prije Drugog svjetskog rata radeći reportaže, putopise i feljtone za razne listove, te scenarije za Maurovićeve stripove o Starom Mačku, Crnom Jahaču i ostalim junacima predratnih Novosti, Oka i Mickey stripa.
U ovoj knjizi po logici stvari na prvo je mjesto stavljen strip, a tek
zatim roman – no čitateljima koji će imati strpljenja pročitati i jedno
i drugo mogli bismo savjetovati da se najprije prihvate romana,
a potom pogledaju kako Fuisova priča funkcionira u jednom drugom izražajnom mediju!
Željko Gašić