Claudia Durastanti u romanu Strankinja ispisala je osebujnu priču vlastite obitelji koja počinje životnim susretom njezinih gluhonijemih roditelja u Rimu, prati njihov odlazak u Ameriku šezdesetih godina dvadesetog stoljeća te povratak na jug Italije. Od ranog djetinjstva u New Yorku i odrastanja u strogoj talijanskoj emigrantskoj zajednici, sa širom obitelji i roditeljima koji kao da su redom ispali iz kakva holivudskog filma, i gdje majčinska figura ostaje dominantnom, preko njezinih tinejdžerskih godina provedenih u Italiji, pa sve do odlaska u London, autorica donosi priču o različitosti, o suočavanju s drugim i drugačijim, o otvorenosti prema svijetu, pretačući vlastita iskustva u uzbudljivu književnu avanturu.
Roman Strankinja prije svega je velika priča o talijanskoj imigraciji u Americi, ispletena u priču o svim današnjim migracijama, o osjećaju pripadanja i nepripadanja i traženju svog mjesta u globalnim geografijama. Osoban i topao, melankoličan i dirljiv, s nizom živopisnih likova te mnoštvom kulturnih i povijesnih referenci, roman Strankinja osvojio je čitatelje i kritiku.
Iz medija:
„Strankinja je istovremeno surova i lepršava knjiga, šarena poput lunaparka i tužna poput
zatvora. Knjiga za ponovno čitanje.“
La Repubblica
„Dijelom roman, dijelom memoarski zapis, Strankinja zadivljuje svojim hibridnim žanrom i suptilnim stilom.“
Esquire
„Strankinja je priča o odrastanju punom prepreka. Poput lika iz Dickensa, Claudia Durastanti prelazi iz jedne nezgode u drugu, uvijek zadržavajući svoju znatiželju prema svijetu i sposobnost da njeguje duboke osjećaje.“
Rai Cultura
„Pisanje Claudije Durastanti zaslužuje samo pohvale. Elegancija i učinak njezina stila impresivni su.“
Tuttolibri